Web Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar?

Web Tasarım Nedir? Ne İşe Yarar?
Gön:

Web tasarım nedir sorusunun kısaca cevabı; Kişisel veya kurumsal olarak web dünyasında bulunmaktır. Kişisel düşünceleriniz, kurumsal kimliğiniz, ürünleriniz veya çalışmalarınız ile internet ortamında bulunabilme işleminiz web tasarım ile mümkündür. Gerek tasarım gerekse yazılım olarak aktif bir web sitesi oluşturma işlemi profesyonel bir web tasarımından geçmektedir. Eğer kurumsal bir kimliğiniz yoksa ve web sitesine sahip olup düşüncelerinizi veya çalışmalarınızı internet ortamına taşımak istiyorsanız profesyonellik çok da önemli değil. Sadece insanların size kolayca ulaşması ve etkileşime geçebilmesi için sade bir arayüz sizin için çözüm olabilir.

Fakat kurumsal bir kimliğiniz, satışta olan ürünleriniz veya müşterileriniz varsa profesyonel ve estetik çizgilere sahip bir web sitesine sahip olmak kalitenizi dijital ortama taşımak anlamına gelir. Bu da profesyonel web tasarım ile mümkün hale gelmektedir. Site içerisindeki font (yazı tipi), renk, uyum, çizgiler ve genel içerik web tasarımını oluşturmaktadır. Bir da arka plandaki kodlama oldukça önemlidir. Çünkü internet sitesinin stabil olarak çalışabilmesi doğru kodlama ile mümkün hale gelir.

web tasarım nedir

Doğru Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Sizin de bildiğiniz gibi dijital dünyasında binlerce ve hatta milyonlarca internet sitesi var. Gerek profesyonel gerek amatör bu internet sitelerinin tek bir amacı var. Hedef kitleye ulaşmak ve onlarla etkileşime geçmek. Kişisel olarak sizi, kurumsal olarak da markanızı yansıtan web sitesi, doğru bir şekilde oluşturulduğunda ve düzenli çalışmalar ile desteklendiğinde hedefinize ulaşmanıza yardımcı olur. Peki, doğru web tasarım nasıl yapılır?

web tasarım

Site Düzeni: Web sayfanızda kullanacağınız grafik ve içeriklerin düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü daha önce de söylediğim gibi kullanıcıların istedikleri bilgiye kolayca ulaşması gerekmektedir. Eğer anlaşılır bir düzen ile web sitenizi oluşturduysanız hedef kitleniz aradığı bilgiye kolayca ulaşır ve bir daha ki arayışında ilk sizin sitenizi ziyaret eder. Tasarımın dengeli, tutarlı ve bütünlüğü koruyan bir yapıya sahip olması size her zaman + yönde bir dönüş sağlayacaktır.

Renk Seçimi: Web tasarım yaparken renk seçimi oldukça önemlidir. Amacınızı yansıtan renkler seçerek hedef kitleniz de istediğiniz etkiyi bırakabilirsiniz. Çok fazla renk kafa karışıklığına yol açabilir. Bu yüzden renk seçimlerini birbirine yakın ve uyumlu tonlarla yapmaya gayret edin. Eğer kurumsal bir web sitesi hazırlıyorsanız kurumunuzun renklerini kullanmak sayfanın bütünlüğü ve tutarlılığı açısından oldukça önemlidir.

Font / Yazı Tipi Seçimi: İçerik bir internet sitesinin neredeyse her şeyidir. Bu yüzden yazı tipi seçerken kolay okunabilir ve kaliteli fontları tercih etmelisiniz. Neredeyse tüm web tarayıcıları; web-güvenli yazı tipleri olarak bilinen fontları görüntülemektedir. Bazı yazı tipleri sizin bilgisayarınızda görüntülenebilirken başkalarında aynı görüntüyü veremeyebilir. Bu yüzden seçimlerinizi genele hitap edecek şekilde yapmanız, doğru bir web tasarımı için gereklidir.

İçerik: Web sayfanızın içeriği, tasarımı ve görselleri vermek istediğiniz mesajı tam olarak aktarabilmelidir. Okurlarınızı şaşırtıp onları yazının devamını hevesle okuyacak şekilde içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Böylece insanların sitenizde geçirdiği vakit artar. Bu da site kaliteli ve güçlü bir web sitesi olma yolunda sağlam adımlar attırır. Oluşturacağınız metinleri sadece sitemde içerik olsun diye oluşturmayın. İnsanlara fayda sağlayacak ve gerçekten çözüm sunan metinler oluşturun. Örneğin başlığınızda en ucuz bilmem ne yazıyorsa mutlaka o en ucuz ürünü kullanıcılarınız ile buluşturun. Eğer başlıkta vaad ettiklerinizi içerikte vermezseniz o kişi bir daha sitenizi ziyaret etmeyecektir.

Web tasarım nedir sorusunun cevabını verdikten sonra biraz daha derinlere inmeli ve web tasarımın detaylarını sizlerle buluşturmalıyım diye düşündüm. Kafanızda soru işareti kalmaması açısından sorabileceğiniz tüm sorulara bu makale içinde cevap vermeyi planlıyorum. Bu yüzden sorularınızla içerik daha çok güncellenebilir.

Web Tasarım Hizmeti Almak İster Misiniz?

Share

CamlıOda creative hayalini kurduğunuz logo tasarımı, kartvizit, katalog, sosyal medya yönetimi ve web tasarımı hizmetini sizinle buluşturuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir